My Cart
Crosswater Glide II 100 Unit & Ceramic Basin
From £867.65(inc. VAT)
To £1,526.94(inc. VAT)
Product Code
GL1000CB_BUNDLE
We offer a local delivery service from our West London Showroom.
Please enter your postcode to see if your eligible
Estimated Delivery: Delivery in 3-4 days, subject to stock*
Glide 100 Basin
| Product Type | Basin |
| Height | 20mm |
| Width | 1010mm |
| Depth | 460mm |
| Material | White vitreous china |
| Tap Holes | Single tap hole |
| Overflow | With overflow |
| Waste Required | Slotted |
| Guarantee | Lifetime Guarantee |
| Product Notes |
|
Glide II 1000 Unit
| Finish | Steelwood |
|---|---|
| Product Type | Double drawer unit |
| Width | 1000mm |
| Depth | 450mm |
| Height | 520mm |
| Opening | Soft close pull to open |
| Guarantee | 10 Year Guarantee |
| Barcode | 5055833668595 |
| Weight | 36.66kg |
| Recommended Trap |
|
| Handle |
|
Glide II Tower Unit
| Finish | Steelwood |
|---|---|
| Product Type | Tower Unit |
| Height | 1600mm |
| Width | 350mm |
| Depth | 350mm |
| Guarantee | 10 Year Guarantee |
| Barcode | 5055833669158 |
| Weight | 23kg |
| Handle |
|
| Product Notes |
|
| Shelving |
|
Similar Products
-
Crosswater Glide II 600 Unit with Ceramic BasinFrom £710.21(inc. VAT)
To £804.01(inc. VAT)
More Info Qty: -
Crosswater Glide II 500 Unit & Ceramic BasinFrom £556.10(inc. VAT)
To £1,185.24(inc. VAT)
More Info Qty:








